Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila

KazaloKazalo  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» INTEGRAL
by marko vitas Tor 29 Nov 2016 - 21:36

» SUNSHINE (DEMO)
by Saša Atanasov Pon 28 Nov 2016 - 15:10

» 2012 - MANDELA EFFECT
by Saša Atanasov Sob 26 Nov 2016 - 18:19

» VLAK ZA DUNAJ
by Saša Atanasov Čet 24 Nov 2016 - 11:26

» O sanjah..
by marko vitas Tor 22 Nov 2016 - 19:12

» GRAD (REKVIEM)
by Saša Atanasov Pet 18 Nov 2016 - 15:05

» ZASMEHOVALEC
by Saša Atanasov Sre 16 Nov 2016 - 15:42

» TRPLJENJE
by Saša Atanasov Čet 10 Nov 2016 - 10:01

» KLAVIR
by Saša Atanasov Ned 6 Nov 2016 - 23:11

» CASTELLUM VELDES
by Saša Atanasov Pet 4 Nov 2016 - 12:43

» 103. kavarniški večer - ZARJA VRŠIČ
by Nuša Ilovar Čet 3 Nov 2016 - 15:42

» Predstavitev poezije Nuše Ilovar v besedi in glasbi
by Nuša Ilovar Sre 2 Nov 2016 - 12:03

» SAM
by Saša Atanasov Sre 2 Nov 2016 - 8:55

» VELIKI BABILON IN POTRESI
by Saša Atanasov Pon 31 Okt 2016 - 22:55

» ZADNJI DAH 2
by Saša Atanasov Ned 30 Okt 2016 - 18:57

» GRAD KAMEN (BEGUNJE NA GORENJSKEM)
by Saša Atanasov Pet 28 Okt 2016 - 11:18

» ČRNI PESNIK 2
by Saša Atanasov Čet 27 Okt 2016 - 18:25

» VSE JE ZAMAN
by Saša Atanasov Sre 19 Okt 2016 - 16:37

» Literarni večer ob besedi, plesu in zvoku!
by Vesna Kukić Sre 19 Okt 2016 - 7:02

» Jesenska balada
by Vasja Belšak - Tihi Don Sob 15 Okt 2016 - 10:19

» 102. kavarniški večer - MILENA ŠIMUNIĆ
by Nuša Ilovar Sre 5 Okt 2016 - 22:34

» DISTOPIJA
by Bojan Ekselenski Tor 4 Okt 2016 - 10:57

» Bojan Ekselenski: Terorist
by Bojan Ekselenski Tor 4 Okt 2016 - 9:31

» Vsebina Supernove, prve tiskane slovenske revije za spekulativno fikcijo
by Bojan Ekselenski Tor 4 Okt 2016 - 9:27

» Supernova, prva slovenska literarna revija za spekulativno fikcijo.
by Bojan Ekselenski Tor 4 Okt 2016 - 9:19

» Bojan Ekselenski, zamaskiran alien, pomembna živina First Orderja
by Bojan Ekselenski Tor 4 Okt 2016 - 9:12

Share | 

Pesniška zbirka USOJANJA - Stane Randl - Kobilica

Poglej prejšnjo temo Poglej naslednjo temo Go down 
AvtorSporočilo
Stane Randl-Kobilica

Male
Število prispevkov : 4
Starost : 54
Kraj : Ajdovščina
Datum registracije : 08/05/2011

ObjavljaNaslov sporočila: Pesniška zbirka USOJANJA - Stane Randl - Kobilica   Pon 9 Maj 2011 - 16:21

20.Junija 2009 je izšla moja prva pesniška zbirka v samozaložbi USOJANJA

Fotografijo za naslovnico je prispeval Mitja Kralj-King,

jezikovno pregledala ter uredila jo je Petra Gabriel,

spremno besedo pa je napisala Tea Oršanič.

POZDRAV NENEHNOSTI

"Pozdrav nenehnosti" bi naslovila svoje misli ob najlepšem opravilu v dneh, ko sem dobila dovoljenje, da smem sprehoditi lastna Čutenja vseh oblik skozi Stanetove vdihe in izdihe ter jih, počaščena, tudi zapisati.

Kdo razume Besede? Veter v nas: veter vseh strani in vseh moči. Kdo še? Valovi. Tisti, ki neumorno butajo v naše obale. In ogenj. Tudi ogenj jih razume. Skozi plamene, ki grejejo naše obtoke, nas opozarjajo, da smo Živi.
In prav ta Živost, s katero nas razvaja Stanetova poezija, pomeni, da je možna večnost.

Zakaj?

Njegove besede niso prepuščene same sebi. Ne lebdijo, ampak sedajo za čas, ki si ga same izberejo. Izkrcane so na naše obale zaznavanj, počutij – polne pričakovanj, kjer bodo rasle kot korale vseh barv.

Z branjem teh lepot postajamo tako dediči samega sebe.

Naj vas ne zavedejo, kakor da so izmišljen otok. Plujete po zelo resničnem oceanu – velikih globin, neizmerne razsežnosti – ki je ponekod razburkan in išče oporo, ponekod pa je globina mirna, a le za nekaj "listov", ker ... prične znova in znova hrumeti.

Pustolovščina, ki ji ni videti konca. Vsaka zgodba bi se lahko nadaljevala – z nami.

Uživaškost v predajanju ni le zapisana kot misel in kot takšna neminljiva, ampak nam postreže z univerzalnim sporočilom: brezčasje, ki se prepleta skozi vsako sliko in ima moč, da nas popelje v nas same. Bolijo in hkrati nežno pobožajo. Zagrizejo z jezikom in vidijo z zaprtimi očmi, mirijo in kričijo brez glasu. Lepota misli – pa ne kot naravna ponudba – kakor sladki sončni zahodi – temveč tista, ki jo lahko sami razberemo med ponudbo vseh mogočih brbotanj v razumu, ki se ob tem mirno in brez slabe vesti ustavijo in prepustijo delo srcu.

Sporočilnosti pesmi ni nič več potrebno gnesti ali ujčkati v sebi, da bi dobila bolj določen obris – ga že ima.

A srce? Ne skrbite. Srce pa zna ... in tudi zmore božati vse delčke te Umetnosti, ki jo imate pred sabo.

Ta poezija je vir frekvence, ki ne more nikoli izginiti iz nas.

PREBUJANJE

Avtor prebuja svobodo pesmi – od tod to upiranje za izdajo zbirke – da bi ne bila vpeta v strani, da strani ne bi ležale na listih, ki so za vse čase vpeti v platnice.
Pa vendar ... delila se bo med nas v ritmih potovanja vsakega posameznika.
V nenehnosti ... kot vsa jutra.
… kot pravi sam pesnik: "Le zbuditi ga je potrebno. To jutro."

LJUBEZEN

Z neštetimi obrazi – tudi če potihne, zgreši ali pa se zavzeto odpravi polagati svoj korak na to pot. Erotika za trenutek umre po orgazmičnem utripanju besed – ki se strastno zagrizejo v vse pore obeh teles, misli, želja, nežnosti Šelestenja in vrhove Nevihte.

SANJE

V tem sklopu je avtor sanjam, ki so ponavadi minljive, sezidal Tempelj. Trdno in varno svetišče. Tam so lahko budne ali pa spijo.
Lahko so prijateljice, ki zaplešejo ob vsakem utripu srca ... Onstran, v Filmu, Prividu ali pa na čajanki s Shakespearjem.
/"Zakaj bi želel nova jutra,
če so stara še v noči?"/

BOLEČINA

Bomo, bomo Ozdraveli! In po čudežu tudi odgrmeli bolečino /vseh barv/. Kot fil rouge skozi žaloben sklop se tke Njegova pesem ... kot edino zdravilo in kot edini vzrok.
"Ko si se v pesem
podal
in ko rime raztrgajo
tvojo zadnjo skrivnost."
Najhujša bolečina srca je Žalost.

MODROST

Neskončna Ljubezen do vsega. Naša majhnost v primerjavi z vsemogočno Besedo.
"Besede so misli,
ki v srcu lebdijo,
tiste z jezika
pa najbolj bolijo."

ŽGEČKET

V tako neresnem naslovu pričakujem zabavo ... a ko sem zapustila ta prostor na klopci pod javorjem, sem zaploskala sledi, ki jo puščajo resnice. Je že res, da gresta jok in smeh skupaj naprej ... Pot pa – seveda – izbiramo mi.

Ko sem se prvič srečala s Stanetovo poezijo, mi je dala nov, vzporeden svet, svetleč in popoln. V dimenziji srca, ki jo zazna duša s svojimi skrivnostnimi čutili.
Ta zbirka potrjuje, da pesmi obstajajo izven vseh okvirjev, s katerimi se srečujemo v vsakodnevnem življenju. Kot t.i. intuitivno razsvetljenje. Čas, s katerim si z veseljem priznam, da ta drugi življenjski tok obstaja, je zrel. Vsekakor pa se zavedam tega širokega obsega bivanja Pesmi v avtorju. Esenca v časovni neomejenosti Ljubezni ne potrebuje opisov niti analiz. Le dotik tega magnetnega polja čiste energije – čudovito pojavnega sveta vseh nivojev.

Celo življenje hrepenimo po neki poti, ki bi vodila Domov. Menim, da smo s to zbirko prispeli.

Dobrodošli!

Tea Oršanič

Nazadnje urejal/a Stane Randl-Kobilica Pon 9 Maj 2011 - 17:13; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh Go down
Poglej uporabnikov profil http://www.rtvslo.si/blog/kobilica-poet
Stane Randl-Kobilica

Male

ObjavljaNaslov sporočila: USOJANJA   Pon 9 Maj 2011 - 16:23

Tako, danes praznujemo dan zmage in nekje je treba začeti.

In jaz sem začel.

Nazaj na vrh Go down
Nuška Golobič

Female
Število prispevkov : 1519
Starost : 41
Kraj : Radeče
Datum registracije : 04/04/2008

ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pesniška zbirka USOJANJA - Stane Randl - Kobilica   Pon 9 Maj 2011 - 16:36

Ooo lepo dobrodošel:) O tebi sem pa že toliko lepega slišali iz ust, saj veš koga:) Čestitam za knjigico, to objavo bi edinole premaknila v rubriko: predstavitve knjig, če se strinjaš? Mičkeno veliko sliko si dodal, ampak ok. Se veselim tvojih objav in ti želim prijetno valovanje z nami Objem3

Stane Randl-Kobilica

Male

ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pesniška zbirka USOJANJA - Stane Randl - Kobilica   Pon 9 Maj 2011 - 17:15

Seveda se strinjam Very Happy

Eko , sem pomanjšal sliko, da zdaj izgleda malo bolj kulturno. Se pa moram še malo razgledat in navadit tod okoli...

pač...potrebujem čas....

hvala za vse že vnaprej...

Stane
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content

ObjavljaNaslov sporočila: Re: Pesniška zbirka USOJANJA - Stane Randl - Kobilica   Today at 6:06

Nazaj na vrh Go down

Pesniška zbirka USOJANJA - Stane Randl - Kobilica
Poglej prejšnjo temo Poglej naslednjo temo Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Zapisi v času
» ZVEZDA - nova pesniška zbirka Milana Novaka
» Nuša Ilovar - pesniška zbirka Šepet brezčasja
» Vabilo na Pesniški večer Nuše Ilovar v knjigarni Goga v Novem mestu
» Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti