Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila

KazaloKazalo  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» VČASIH SE TI
by Breda Krošelj Today at 21:15

» (Ne) premočrtno
by Breda Krošelj Tor 22 Maj 2018 - 5:07

» EVA 2
by Saša Atanasov Tor 8 Maj 2018 - 7:55

» EVA
by Saša Atanasov Sob 5 Maj 2018 - 21:07

» SV.PETER
by Saša Atanasov Sre 2 Maj 2018 - 19:19

» STOPNICE K SONCU
by Breda Krošelj Sob 21 Apr 2018 - 7:58

» JEKLENI TEKAČ
by Saša Atanasov Sob 31 Mar 2018 - 9:22

» pod kozarcem
by Breda Krošelj Tor 27 Mar 2018 - 20:40

» T R I L O G I J A
by Breda Krošelj Sob 10 Mar 2018 - 12:13

» Poslednji cvet
by Vasja Belšak - Tihi Don Sob 3 Mar 2018 - 15:43

» KAJ JE LEPÓ
by Breda Krošelj Sob 3 Mar 2018 - 11:42

» Na knjige bomo pozabili
by Breda Krošelj Pet 23 Feb 2018 - 8:14

» Valentinovo
by Breda Krošelj Tor 13 Feb 2018 - 22:44

» Pust
by Breda Krošelj Čet 8 Feb 2018 - 18:30

» THE BOOK OF ELI 2
by Saša Atanasov Tor 6 Feb 2018 - 18:18

» Vabilo
by tamara kecur Sob 3 Feb 2018 - 21:38

» FENIKS
by Saša Atanasov Tor 30 Jan 2018 - 14:39

» Dvakrat
by Breda Krošelj Pon 29 Jan 2018 - 10:25

» ANGEL ...
by Saša Atanasov Pet 26 Jan 2018 - 12:50

» iščem
by Breda Krošelj Pon 22 Jan 2018 - 4:06

» Pesem
by Naja Ned 21 Jan 2018 - 14:21

» Bluetooth
by marko vitas Čet 18 Jan 2018 - 19:41

» zakaj si prišel
by Breda Krošelj Pon 15 Jan 2018 - 21:51

» Mar res ljubezni ostala bova skrita
by Breda Krošelj Pet 12 Jan 2018 - 21:44

» TUHTAM O SEBI
by tomi Sre 10 Jan 2018 - 10:09

» Ljubezen moja
by Breda Krošelj Sre 3 Jan 2018 - 15:15

Share | 

Proza

Go down 
AvtorSporočilo
Tatjana Malec

Female
Število prispevkov : 14
Starost : 28
Kraj : Koper
Datum registracije : 23/04/2008

ObjavljaNaslov sporočila: Proza   Tor 20 Maj 2008 - 7:28

Tatjana Malec

LEPOTA VTKANA V ČUSTVA IN RAZPOLOŽENJE

Izbruh zemeljskih moči v vsem njihovem najžlahtnejšem vzgonu in lepotah prebujajoče se narave, z vabljivostjo v slikovitosti in vonju, silita z vso svojo ljubeznivo podobo vame, kot bi me hotela vplesti med veje in čarnost te krasote.

S padajočimi loki cvetočih vrtnic, dišečega jasmina in zelenja pod mojim oknom delovne sobice, me z vsem svojim razkošjem navdihujejo in vzpodbujajo mojo pozornost v občudovanje tega čudeža, ki postaja vsaki dan zagonetno lepši, ena sama ljubezen, ki se je vtkala v moja čustva in razpoloženje.

V vsem tem globljem redu narave sem začutila, da sta človek in to kipenje zelenja in cvetenja s pisanimi metulji in čebelami na cvetnih listih in petjem ptic, nekakšen globlji misterij, vzvišenost razkošja mojih čutov. Človek ne more ostati tako otopel in slep, da ne bi tega oboževal in doživljal z veseljem. Le kaj je zasnovalo vso to lepoto cvetov in žlahtnost rastlin, ki vznika iz moči zemlje in snuje estetsko najpopolnejše oblike življenja.

Spontano dejanje narave, ki jo vodi višji razum, izpričuje, da smo se naučili o njej govoriti in jo občudovati z največjim spoštovanjem. Nismo sposobni do konca dojeti vseh njenih lastnosti in pomenov za človeštvo, zato pogosto gremo mimo njenih lepot, ne da bi jih opazili, najbolj tragično pa je, da jo pogosto tako brezobzirno uničujemo.

Vsaka misel in kretnja človeške roke bi morala gojiti in nositi v sebi skrb, da bi kot dobrotljiva roka arhaične boginje Inane, Izide, Demetre ali Vesne postala zavetnica in zaščitnica tega čudeža, iz katerega odseva naša najintimnejša in najžlahtnejša izkušnja, da brez narave človeštvo ne more zadovoljivo obstajati. Le kaj bi človek, če bi se mu pred očmi posušil ves svet?

Cvetje in zelenje je zagotovo najbolj zanesljivo v svoji lepoti in zunanji mikavnosti, predstavlja lepoto igre svetlobe in vode, ki nam dajeta življenje. Uničujoče iztrebljanje gozdov in zelenih površin planeta kaže dramo človeštva in njegove prihodnje eksistence. Drevo uteleša eksistenčno trdnost, ki spominja na izgubljeni raj, iz katerega se odpravlja skrušeni Adam, rojen iz mehkobe ila in nosi na svojih rebrih ves preživeli čas človeške izkušnje.

Lep je ta svet, zato bodimo do narave spoštljivi in negujmo jo. Narava je stvarnikov rokopis svetlobe, ki nam je zaupana v upravljanje, da z njo živimo razprtih oči in odprtega srca, saj jo kreator dokončuje z našimi rokami.
Nazaj na vrh Go down
Poglej uporabnikov profil
Nuška Golobič

Female
Število prispevkov : 1519
Starost : 43
Kraj : Radeče
Datum registracije : 04/04/2008

ObjavljaNaslov sporočila: Re: Proza   Tor 13 Apr 2010 - 19:16

Tole branje me je pa čisto umirilo, prestavilo v druge dimenzije ...
Nazaj na vrh Go down
Poglej uporabnikov profil http://www.malena.si

Proza
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Zaljubljena v Ljubezen
» Naj pada dež